Израелските „соларни дрвја“ како извор на електрична енергија и Wi-Fi

Соларни дрвја

La идеја за „соларни дрвја“ на Израел совршено може да се најде во природниот парк Рамат ХаНадив придружувајќи други, како борови, дабови или врби и на тој начин да се мешаат меѓу нив за да бидат извор на електрична енергија и да им овозможат на минувачите бесплатна Wi-Fi мрежа. Нов вид дрвја излегува на улиците.

Одлична идеја да се интегрира технолошко дрво што поминува во парк незабележано меѓу другите дрвја и дека може да биде уште еден урбан елемент и дека наместо да биде неусогласена нота, тоа е дел од хармонија во врска со природата.

Како дрвјата, и оваа создадена од Мајкл Ласри, се храни со сончева светлина и има кафеаво метално стебло и неговите седум големи, широки лисја се всушност соларни панели. Во моментот има две вакви дрвја за да ги засенчат клупите во градината, освен што служат за снабдување доволно енергија како што се електрични и УСБ приклучоци, ладни извори на вода или дури и снабдување со енергија за Wi-Fi.

соласти

Кога станува збор за енергетскиот капацитет, седумте панели што можат да се најдат на ова дрво генерираат максимум 1,4 киловати, доволно за да работи 35 лаптопи. Батеријата во дрвото ја складира вишокот енергија за осветлување на областа навечер и за облачни денови каде сонцето е скриено повеќе од што било друго.

Според истиот творец, тоа е нов начин да се донесе сончева енергија на народот: "навикнавме да гледаме големи компании кои работат во големи размери. Сега гледаме дека сончевата енергија станува достапна за секој од нас кој оди по улица.»

Израелската компанија Сологиќ, која го создаде дрвото, е насочена кон градовите во Кина и Франција за да го лансираат комерцијално. Цената на сончевото дрво наречено Багрем е околу 100.000 УСД. Висока цена се должи на комбинацијата на уметност, чиста енергија и чувството за заедништво според зборовите на компанијата. Одлична идеја, но по висока цена.


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Жозе dijo

  Вистината е дека соларните дрвја се брилијантна идеја.

  Посетете го и блогот Аватар Енергија.