Изолациски материјали

Изолациски материјали

Материјалите може да се класифицираат на Изолациски материјали или спроводници, во зависност од тоа дали тие лесно спроведуваат струја. Оваа класификација зависи од тоа колку блиску се електроните во нивната структура, бидејќи тоа е показател за потребната енергија за да се движат (т.е. да спроведат електрична енергија) во материјалот. Оваа разлика е корисна до одреден момент. На пример, сплотената силициум диоксид е изолатор 10 трилиони пати помасивен од бакарот, така што двата често се нарекуваат одлични изолатори и проводници, соодветно. Металите и недестилираната вода се сметаат за добри спроводници, додека пластиката и стаклото се добри изолатори.

Во оваа статија ви кажуваме сè што треба да знаете за изолационите материјали, нивните карактеристики и корисност.

клучните карактеристики

термоизолациски материјали

Хемиски чистата вода е изолациона супстанција. Во природата, сепак, постои во раствори на други супстанции кои имаат јони во нивната структура со релативни степени на слобода на движење. Во овој случај, овие решенија се многу добри електрични проводници.

Стратегиите за спречување на несреќи предизвикани од електростатско натрупување вклучуваат зголемување на спроводливоста на површината со зголемување на релативната влажност. Многу пати, За таа цел се инсталирани системи за навлажнување и се интегрирани во единиците за климатизација. Влажниот воздух спроведува струја и го спречува површинското полнење.

Спротивно на популарното верување, топлинските изолатори не се токму спротивни од топлинските проводници. Точно е дека топлинските спроводници имаат помала отпорност на пренос на топлина, но може да се каже дека сите супстанции (дури и ако се малку) Тие се топлински спроводници. вклучително и топлинска изолација.

Всушност, речиси секој предмет или супстанција што се загрева ќе стане жежок. Разликата е во тоа што одреден отпор е многу подолг пред да се случи оваа промена на температурата. Ова овозможува одредени материјали да се користат како изолација. Тие се материјали со доволна отпорност на топлина за нивната намена. Затоа, еден од најдобрите топлински изолатори е самиот вакуум, бидејќи нема што да се загрее.

Топлинската изолација може да се користи за безброј цели, како што се покривање на кабините на авионите или зајакнување на затворените области опкружени со високи температури. Некои од специфичните изолациони материјали кои имаат законска важност се експандиран полистирен, минерална волна (карпеста волна), капок плоча, екструдиран полистирен, полиуретанска пена или проширена плута.

Својства на изолационите материјали

еколошки изолатори

Иако е јасно дека перформансите на изолационите материјали се менуваат со секој изминат ден, постои „стандарден каталог“ за кој секој треба да биде свесен, со оглед на неговиот лесен пристап и корисност за проекти за обновување на електричната енергија. За да се разберат неговите способности и како функционира потребни се три фактори: топлинска спроводливост, отпорност на топлина и топлинска пропустливост.

Според процесот на производство, материјалите се диференцираат и организираат во:

 • Материјали од синтетичко органско потекло: На пример, сите материјали добиени од суровини како што е нафтата. Ги има во пластиката.
 • Материјали од неорганско потекло: овие материјали не се добиени од растителни или животински клетки, ниту пак се поврзани со јаглеродниот домен (на пример, ќебиња од стаклена волна).
 • Материјали од органско природно потекло: материјали добиени од животински или растителни соединенија (на пример, влакна од коноп)

Примери на изолациски материјали

изолација

Ајде да видиме кои се најпознатите примери на изолациски материјали:

 • Дрво: Проводен поради присуството на сол и влага. Често се користи за различни структури и прачки.
 • Силикат: Изолационен материјал, главно пронајден во изолатори. Може да биде алуминиум силикат (во тврд порцелан) или магнезиум силикат (во талк или форстерит). Во првиот случај тоа е добра поддршка за проводникот за греење.
 • Проширена глина. Изработен е од природна глина и се користи како агрегат за малтер и бетон, со што се подобрува изолациониот капацитет на различни градежни сектори.
 • Оксидна керамика. За изолација на свеќичката или за употреба на високи температури.
 • Стакло. Изолација со краток и среден напон, без апсорпција на влага, но лесно се модрици.
 • Плута: Материјал со мала тежина и мала густина, што овозможува поставување на повеќе слоеви, зголемувајќи ја ефикасноста на плута. Исто така е многу водоотпорен изолатор.
 • Бришач. Флексибилноста на гумата и ја дава нејзината моќ, бидејќи генерално може да издржи многу деформации без да се скрши и да се врати во првобитната форма. Пена гума е исто така изолационен материјал и може да се користи и како материјал за изолација на звук.
 • Церамика. Тој е добар изолатор со мала апсорпција на влага и висока отпорност на удар. Често се користи во електричната индустрија.
 • Алуминиум оксид. За делови за пожарна изолација и изолација на свеќичките.
 • Пластика. Тој е еден од најдобрите изолатори бидејќи затегнатоста на врските со честички го прави речиси невозможно електроните да се ослободат.

Термална изолација

Прво, откриваме синтетички изолатори. Овие се многу ефикасни материјали за RTD по релативно ниски цени. Доколку овие синтетички материјали се комбинираат со други видови материјали, тие можат да се користат и како звучна изолација.

Најчестите синтетички изолациски материјали се:

 • рефлектирачка ролна Тие доаѓаат во една или повеќе ролни и се состојат од полиетиленски меури и слоеви од фолија. Неговата дебелина може да варира во зависност од климата во која ќе се гради. Тие се рефлектирачки топлински изолатори. Повеќе се користат таму каде што климата е урамнотежена и униформа.
 • Експандиран полистирен (EPS). Тоа е материјал кој обезбедува добра топлинска изолација без голема дебелина, односно се бара помалку материјал. Не се препорачува негова употреба на подот, па затоа се препорачува да се постави на преградни ѕидови или да се пополнат празнините меѓу нив.
 • Екструдиран полистирен (XPS). Тоа е најкористениот материјал за изолирање на температурата во домот. Материјал многу сличен на претходниот, но отпорен на влажност и голема тежина без деформирање. Покрај тоа, тој е составен од тенки листови кои заземаат многу малку простор.
 • Полиуретанска. Познат е уште еден од најкористените материјали за топлинска изолација, најважниот. Може да се користи во форма на пена или во форма на крути панели. Има добра топлинска спроводливост. Неговата употреба е многу честа појава во внатрешни ѕидови и лажни тавани, или како прилагодена пена во воздушни комори или пукнатини што треба да се пополнат. Главниот недостаток на овој материјал е екстракција на необновливи материјали и затоа ниската заштита од пожар.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за различните изолациски материјали кои постојат и кои се нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.