Зошто органските производи се поскапи?

На органски производи и еколошки се поскапи од нормалните. Ова е главната причина зошто повеќето луѓе не консумираат или купуваат органски производ.

Но, луѓето не ги знаат причините зошто органскиот производ е поскап.

Главните причини се:

 • Органските производи се со повисок квалитет од оние што обично се купуваат во сите области. Било да е тоа храна, облека, електронски уреди, автомобили, меѓу другите. Неговото времетраење е подолго на среден рок и во случај на храна ги содржат сите хранливи материи што треба да ги имаат.
 • Многу од еколошките производи се произведуваат на занаетчиски начин или во мал обем, така што немаат голем обем на производство и затоа трошоците за нивно производство се поголеми.
 • Суровините што ги користат се поскапи бидејќи се природни или се со мало производство, па трошоците се повисоки од нормалните.
 • Процесите на производство се подолги, бидејќи тие користат помалку технологија и повеќе традиционални или традиционални техники.
 • Повеќето од еколошки продукции Тие користат работна сила што ги почитуваат постојните регулативи, од друга страна, вообичаено е за големите компании да извршат аутсорсинг и употреба на вработени во црно или дури и за експлоатација на работна сила.
 • Еколошките производи имаат мало влијание врз животната средина во нивното производство и генерално користат помалку енергија.

Сите овие причини се оние што ги прават органските производи малку поскапи од нормалните.

Но, ако ги анализираме квалитетот и времетраењето на органските производи споредувајќи ги со вообичаените, се заклучува дека вреди да се потроши за органски производи или пријателски со животната средина.

Важно е дека според нашите економски можности поддржуваме органски производи за да можат да ја намалат својата цена доколку има поголема и одржлива побарувачка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Jorge dijo

  Производите, материјалите и сè ми се интересни, но со тоа што алудираат на сребрената плоча, тие се толку скапи, но сепак се многу интересни

 2.   Исус dijo

  многу интересно