Енергија на плима или плима на енергија

Енергија на морска вода

Енергијата на плимата и осеката или понаучно позната како плима на енергија е онаа што произлегува од искористување на плимата и осеката, тоа е, разликата во просечната висина на морињата според релативната позиција на Земјата и Месечината и што произлегува од гравитационата привлечност на вторите и Сонцето на водните маси на морињата.

Со овој термин можеме да кажеме дека движење на водите, произведена од атракција на Месечината двапати на ден, можно е да се користи како извор на енергија.

Ова движење се состои од покачување на нивото на морето, што во некои области може да биде значително.

Месечината губи енергија, многу бавно, и создава приливни сили, што пак предизвикува да се наоѓа во поголема и поголема разлика од земјата.

Просечната дисипација на енергија во форма на приливни сили е околу 3,1012 вати, или околу 100.000 XNUMX пати помалку од просечната сончева светлина примена на земјата.

Плимните сили не само што влијаат на океаните, создавајќи океански плими и осеки, туку и на нив исто така влијаат на живите организми, генерирање комплексни биолошки феномени кои сочинуваат дел од природните биоритми.

Плимата што ја произведува Месечината во океаните е висока помалку од еден метар, но во оние места каде што конфигурацијата на теренот го засилува ефектот на плимата и осеката, може да се случи промена на многу поголемо ниво.

Ова се случува во мал број плитки области, лоцирани на континенталниот гребен и токму овие области може да ги искористи човекот за да добие енергија преку плимната енергија.

Користење на плимната енергија

Спротивно на она што некој би помислил на плимната енергија, таа се користела одамна, во антички Египет се користела, а во Европа започнала да се користи во XNUMX век.

Во 1580 година, беа поставени 4 реверзибилни хидраулични тркала под сводовите на Лондонскиот мост за да се испумпува вода., која продолжи да работи до 1824 година и сè до Втората светска војна, во Европа работеа мноштво воденици, кои ја користеа силата на плимата и осеката.

Еден од последните престана да работи во Девон, Велика Британија, во 1956 година.

Сепак, од 1945 година има мал интерес за малата моќ при плима.

Користење на плимната енергија

Употребата на плимната енергија во принцип е едноставна и е многу слична на онаа на хидроелектричната енергија.

Иако постојат различни процедури, наједноставниот се состои од брана, со порти и хидраулични турбини, лоцирана при затворање на вливот  (устата, во морето, на широка и длабока река, и се разменува со оваа солена вода и слатка вода, поради плимата и осеката. Устието на вливот се формира со единствена широка рака во форма на проширена инка), каде плимата и осеката имаат одредена висинска важност.

Да се ​​анализира работата на системот може да се види на следните две слики.

Плима шема со брана

Операцијата е многу едноставна и се состои од:

 • Како што се зголемува плимата, се вели дека плима и осека (најголема состојба или максимална висина достигната од плимата и осеката), во ова време портите се отвораат и водата почнува да се турбинира што пристапува до вливот.
 • Кога плимата ќе помине и изградено е доволно полнење за вода, портите се затвораат за да се спречи водата да се врати во морето.
 • Конечно, кога осека (најмала состојба или минимална висина достигната до плимата и осеката), водата се испушта низ турбините.

Целиот процес на внесување на водата во вливот, како и излезот, турбините придвижуваат генератори кои произведуваат електрична енергија.

Користените турбини мора да бидат реверзибилни така што тие работат правилно и кога водата влегува во вливот или влезот, како и при излегување.

Дистрибуција на плимата и осеката во светот

Како што претходно коментирав плимата и осеката се засилуваат со конфигурацијата на морското дно во некои специфични области, каде што би било можно да се користат плимата и осеката како извор на енергија, што е крајно она што нè интересира.

Најистакнатите места за да го направите ова се:

 • Во Европа, во заливот Ла Рани во Франција, во Кислаја Губа во Русија, во устието на Северн во Велика Британија. Сите овие страници имаат екстремно голема плима, со дневен пораст и пад од 11 до 16 метри.
 • Ако одиме во Јужна Америка, ќе видиме дека има плима од повеќе од 4 метри долж бреговите на Чиле и јужниот регион на Аргентина. Плимата достигнува 14 метри во Порто Галегос (Аргентина). Исто така, постојат соодветни места во близина на Белерн и Сао Луиз, Бразил.
 • Во Северна Америка, во Долна Калифорнија, во Мексико, со плимата и осеката до 10 метри, се споменува како можен регион за употреба на плимната енергија. Покрај тоа, во Канада, во Заливот на Фунди, има плима и повеќе од 11 метри.
 • Во Азија, плимата и осеката е забележана во Арапското Море, Бенгалскиот Залив, Јужното Кинеско Море, долж брегот на Кореја и во Охотското Море.
 • Сепак, во Рангун, Бурма, плимата и осеката достигнуваат височина од 5,8 метри. На Амој (Семинг, Кина) се појавуваат плима од 4,72 метри. Висината на плимата и осеката во Јинсен, Кореја, надминува 8,77 метри, а во Бомбај, Индија, плимата и осеката достигнуваат 3,65 метри.
 • Во Австралија, опсегот на плимата е 5,18 метри кај Порт Хедланд и 5,12 метри кај Порт Дарвин.
 • Конечно, во Африка нема поволни локации, можеби може да се градат скромни електрани јужно од Дакар, во Мадагаскар и на Коморовите острови.

Низ целиот свет, има околу 100 соодветни места за изградба на проекти од големи размери, иако има многу други каде што може да се градат помали проекти.

Тие дури може да се користат за производство на електрична енергија плима под 3 метри, иако нејзината профитабилност ќе биде многу помала.

Не obstante, инсталација на плима на електрична енергија (за да биде ефективно) е можно само на места со разлика од најмалку 5 метри помеѓу плимата и осеката.

Постојат неколку точки на земјината топка каде се појавува овој феномен. Овие се главните:

големи плими и осеки

Вкупно, може да се инсталира за производство на електрична енергија, на главните места во светот околу 13.000 MW, фигура еквивалентна на 1% од светскиот хидроелектричен потенцијал.

Енергија на плимата и осеката во Шпанија

Во Шпанија, студијата за оваа енергија се спроведува особено од страна на Институт за хидраулика на Универзитетот во Кантабриа, кој има прилично голем тест тенк за истражување и експериментирање на она што е познато како Кантабриски крајбрежен и океански слив (морски инженеринг).

Гореспоменатиот резервоар е широк околу 44 метри и долг 30 метри, со што може да се симулираат бранови до 20 метри и ветрови од 150 км на час.

Од друга страна, ние не остануваме зад нас, бидејќи во 2011 г. прва фабрика за плима која се наоѓа во Моторико (Гипазкоа).

Објекти

Контролната единица има 16 турбини способни да произведуваат 600.000 kWh годишно, тоа е да се каже, она што 600 луѓе го консумираат во просек.

Покрај тоа, благодарение на овој централен стотици тони СО2 нема да одат во атмосферата секоја година, се проценува дека го има истиот ефект на прочистување што може да предизвика а шума од околу 80 хектари.

Овој проект имаше вкупна инвестиција од околу 6,7 милиони евра, од кои околу 2,3 беа за фабриката, а остатокот за работа на пристаништето.

Турбините, кои произведуваат околу 18,5 KWh, се поделени во групи од 4 лица и се наоѓаат во просторијата за машини, на врвот на брегот.

Покрај тоа, областа што ги засолнува се наоѓа во еден од централните закривени делови на насипот со просечна висина на водата од 7 метри и околу 100 метри во должина.

Предности и недостатоци на плимата и осеката енергија

Плимната енергија има многу предност а некои од нив се:

 • Тоа е неисцрпен извор на енергија и обновливи.
 • Оваа дистрибуирани на големи површини на планетата.
 • Совршено е редовнобез оглед на годишното време.

Сепак, овој тип на енергија претставува серија од сериозни недостатоци:

 • Значителното големината и цената последователни на нејзините капацитети.
 • Потребата за страниците имаат топографија  што овозможува изградба на браната релативно лесно и ефтино.
 • La наизменично производство, иако предвидлив, на енергија.
 • Можното штетни ефекти од околината, како што се слетувања, намалување на уточните плажи, од кои зависат многу птици и морски организми, намалување на областите за размножување на морските видови и акумулација на загадувачки остатоци во водолиите придонесени од реките.
 • Ограничување на пристапот до пристаништата се наоѓа возводно.

Недостатоците на овој вид енергија ја прават неговата употреба многу контроверзна, така што нејзината примена веројатно не е погодна, освен во многу специфични случаи, во кои се открива дека нејзините влијанија се многу мали во споредба со неговите придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Климент ребих dijo

  Пред многу години успеав да викнам "Еурека!" (Архимед) кога со моите домашни експерименти ќе го постигнам многу едноставниот механизам EOTRAC, кој ја користи само супериорната сила на ветерот, големиот волумен на оваа бесконечна сила, што е ограничено само на отпорноста на материјалите. Тогаш го постигнав многу едноставниот механизам на ГЕМ што овозможува да се користи одделно бесконечната сила на протокот што работи со горните сечила (сечила) од стотици или илјадници квадратни метри и слична функција ја исполнува плимата и осеката, и така натаму - и погласно - извикав „Еурека!, Еурека!“, за ова мало зрно песок да произведе чиста енергија, за жал моќните од Глобалното затоплување молчат или ме сметаат за „орев“. Видете пронајдоци-пронајдоци на мобилен телефон
  Јас сум обичен пензионер роден во 1938 година, НИКОЈ НЕ МОДИ ТОПКА, ми треба сите заедно да видам, да разберам и да дебатираме како самата сила на природата може да произведе чиста енергија за да се намали стаклената градина и да се спречи глобалното затоплување (универзален пожар) да уништува се повеќе и повеќе можноста за човечки живот на земјата.