Еквадорците велат Не за извлекувањето нафта во Амазон

Провинција Орелана

Пред неколку недели, Еквадорците се изјаснија во корист на да се намали областа на вадење нафта и да може да се прошири заштитеното подрачје во Националниот парк Јасуни, кој се наоѓа во еквадорскиот регион Амазон.

Претседателот Ленин Морено повика популарна консултација во која граѓаните одговорија позитивно на прашањето 7, што беше; Дали се согласувате да ја зголемите нематеријалната зона за најмалку 50.000 хектари и да ја намалите областа за експлоатација на нафта овластена од Националното собрание во Националниот парк Јасуни од 1.030 хектари на 300 хектари?

Добиените резултати беа многу јасни со 67,3% од гласовите одговорија на „Да“ и само 32,7% од гласовите кои одговорија на „Не“. Сметајќи на процент од евиденцијата, обработена од 99,62% од Националниот изборен совет (ЦНЕ).

En Пастаза и ОреланаВо провинциите каде се наоѓа Јасуни, гласовите добиени во корист на „Да“ беа уште поголеми. Во првиот, 83,36% од гласачите дадоа потврда, а во втората, 75,48% од населението даде „Да“ на прашањето.

Национален парк Јасуни, резерват за биосфера

Националниот парк Јасуни е една од најпознатите биодиверзни области на планетата.

Има идентификација на повеќе од 2.100 видови флора, иако се проценува дека има повеќе од 3.000. Покрај тоа, идентификувани се околу 598 видови птици, 200 цицачи, 150 водоземци и 121 вид влекачи.

Овој парк е создаден во 1979 година, достигнувајќи зафаќаат површина од 1.022.736 ха и, 10 години подоцна, УНЕСКО (Организација за образование, наука и култура на Обединетите нации) ја прогласи целата оваа територија за резерват на биосферата.

Јасуни, освен што е дом на голем број видови, Тој е дом на неколку домородни етнички групи како што се: Ваорани, Шуар, Кичва, Тагаери и Тароменане. Последните 2 се исто така градови во доброволна изолација.

Територијално разграничување

Веќе во 1999 година, Тагери-Тароменане запирливата зона (ЗИТТ) беше создадена со Уредбата на тогашниот претседател Jamамил Махауд.

Сепак, во текот на годините 2005-2007, траењето на мандатот на Алфредо Паласиос, областа беше разграничена, на вкупно 758.773 ха, безбедна зона за народите предци и ослободена од какво било извлекување, што вклучува нафтена компанија.

Затоа, вистинското значење и обем на прашањето што се консултира за кое гласало населението е проширување на ЗИТТ и намалување на областа на експлоатација на нафта.

Проширете го ZITT

На 758.773 ха, тие сакаат да додадат барем уште 50.000 ха.

Карлос Перез, министерот за јаглеводороди, веќе прецизираше дека тие ќе бидат 62.188 дополнителни ха.

Неколку еколошки групи, вклучително и YASunidos, повикаа да гласаат „Да“ на консултациите под слоганот „Ниту еден добро“. Сепак, тие препознаа дека има неколку не многу добро дефинирани точки во плебисцитот за ова прашање.

Педро Бермео, член на YASunidos истакна дека:

„Иако не е јасно, не кажува кога и како, фактот дека државата го признава постоењето на изолирани народи - или поточно катчеви народи - е многу позитивен за опстанокот на овие народи, уште повеќе за проширување на ЗИТТ. „

Намалување на експлоатацијата на нафта во Паркот

На вториот дел од прашањето за консултацијата каде тој рече дека "намалете ја површината на експлоатација на нафта овластена од Националното собрание во Националниот парк Јасуни од 1.030 хектари на 300 хектари", не се однесува на ништо друго освен на 1.030 хектари Националното собрание одобри да биде простор за вадење нафта во Јасуни, особено во таканаречената оска Ишпинго, Тамбокоча и Типутини (ИТТ), која започна да се експлоатира во 2016 година. Област што содржи 42% од суровите резерви на земјата.

Реченото одобрување е направено на барање на тогашниот претседател Рафаел Кореа, откако иницијативата Јасуни ИТТ беше неуспешна, која бараше меѓународен придонес од 3.600 милиони долари, придонес во текот на 12 години, во замена за оставање на нафтата во областа под земја.

Бермео, кој има технички студии засновани на извештаите на самиот Петроамазонас, кои работат во истата област и покажува дека повеќе од 300 хектари веќе се експлоатираат во Јасуни што ги предлага Владата, посочува дека тие ќе дадат се што е можно за да се направи борба се случи. застани таму

фраза со луѓе

Од друга страна, Рамиро Авила Сантамарија, адвокат, експерт за човекови и еколошки права и професор на Универсидад Андина Симон Боливар, кој смета дека не постои јасност за тоа што владата има намера во Јасуни, посочувајќи дека:

„Не е познато дали проширувањето на нематеријалната зона е на север, југ, исток или запад и не е познато каде ќе бидат 300 хектари.

Во меѓувреме, веќе е познато дека техничка комисија составена од јаглеводороди, министри за правда и животна средина ќе биде надлежна за проценка на областите што ќе бидат вклучени во ЗИТТ “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.