Европската унија ќе ги елиминира даноците за само-потрошувачка

само-потрошувачката во Шпанија е оштетена од вишокот даноци Европскиот парламент е посветен на промовирање на само-потрошувачка на обновливи извори на енергија во сите земји на Европската унија, покрај тоа што ги повика државите да „осигурат дека потрошувачите имаат право на стануваат само-потрошувачи на обновливи енергии “.

За да го направат ова, сите потрошувачи мора да бидат овластени „да се трошат себеси и да го продаваат своето вишок производство на обновлива електрична енергија, без да бидат предмет на дискриминаторски постапки и обвиненија или непропорционално што не ги одразува трошоците.

само-потрошувачка

Конгресот одобри амандман со кој се бара да се дозволи потрошувачка на електрична енергија од обновливи извори на сопствено производство и што останува во нивните згради „без да бидат предмет на даноци, такси или даноци од било кој вид“. Овој амандман доби 594 гласа „за“, 69 „против“ и 20 воздржани.

домашна потрошувачка на електрична енергија

Неколку социјалистички европратеници потврдија: „Заштитивме нешто што беше борба, според мое фер мислење, а тоа е да се гарантира само-потрошувачката како право. Само-потрошувачката на обновлива енергија како право и елиминирање на административните пречки и забранување мерки како што е данокот што е познат во мојата земја, данокот на сонцето.

Советот на министри го одобри Кралскиот декрет на крајот на 2015 година со кој се наметнува како што се нарекува «резервна патарина»За енергетска само-потрошувачка, популарно позната како данок на сонцето

За жал, се остварија најлошите сомневања на организации на потрошувачи, еколошки групи, деловни здруженија и опозицијата. Тие веќе долго време предупредуваа на овој факт 2 години пред тоа Министерството за индустрија ги објави своите цели

Врз основа на извештајот што препорача некои измени на Националната комисија за пазари и конкуренција (CNMC) и последователното одобрување на Државниот совет; Владата го одобри овој нов декрет без никаков проблем.

радост и тие разговараат за државни теми

Данокот на сонце одобрен под мандатот на Хозе Мануел Сориа во Министерството за индустрија е еден од оние закони што никој граѓанин не ги разбира. Зошто Германија, земја со многу помалку сонце од нас, стави повеќе таблички за една година отколку Шпанија во целата своја историја?

Вистината е дека Шпанија беше голем промотор на обновлива енергија на почетокот на векот, дури нудеше и бонуси на оние кои инсталираа соларни панели. Сепак, шпекулации на пазарот и мерките на владата на ПП од 2011 година започнаа да ја комплицираат оваа состојба.

За меѓународните организации како Гринпис претпоставува „јасна политика за казнување на обновливите извори на енергија, заштеда и енергетска ефикасност“.

уметничко изгрејсонце, бродот на зелениот мир плови низ Медитеранот

Всушност, Гринпис ја прашува Владата Шпанија повторно станете лидер во обновливи извори: Тие бараат идниот Закон за климатски промени да вклучува 100% чиста енергија. Тие потсетуваат дека пред десет години ја покажаа својата техничка и економска одржливост.

Иден амандман

На прашањето за иднината на овој амандман во преговорите со партнерите во заедницата, социјалистите се надеваат дека ќе имаат поддршка од Европската комисија и предупредија дека Европскиот парламент нема да поднесе оставка, со оглед на поддршката што ја доби овој дел од текстот.

Ако тоа не беше доволно, пленарната седница на Европскиот парламент побара да се подигне целта за обновлива енергија за Европската унија до 35% во 2030 година, во споредба со целта од 27% моментално објавено.

Европратениците го одобрија со 492 гласа за, 88 против и 107 воздржани извештајот на европратеникот од ПСОЕ, Хозе Бланко, кој ја поставува позицијата на Европскиот парламент пред преговорите што сега мора да започнат со Советот на ЕУ, институција што ги претставува земјите-членки, која се залага за одржување на целта на 27%.

кина обновлива енергија

На прес-конференција, белиот европратеник додаде: „Денес можеме да кажеме дека Европската унија даде јасна и недвосмислена порака за исполнување на целите на Париз и да се промовира енергетска транзиција заснована на чиста енергија и обновливи енергии “.

За да ги постигнете новите обновливи цели, земјите треба да постават свои национални цели, кои ќе бидат координирани и надгледувани од синдикатот.

Покрај тоа, европратениците од Европската унија се согласија да воспостават цел на енергетска ефикасност за 2030 година, исто така, од 35%, што ќе се пресмета од проекцијата на потрошувачката на енергија за истата година според моделот PRIMES, кој симулира потрошувачка на енергија и снабдување во ЕУ.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.