Европа санкционира три земји неспособни да стават крај на нелегалниот риболов

  риболов

Европа завршува извршување на нивните закани: нанесе сериозни мерки на три држави кои не ги почитуваа обврските за ставање крај на нелегалниот риболов: Белизе, Камбоџа y Гвинеја Овие три земји нема да можат да извезуваат риба во Европската унија, додека европските пловни објекти нема да имаат право да ловат риба во нив води територијална.

Тоа е прв пат од регулативата на риболов во длабоки води во 2008 година, дека Европа делува на овој начин, спроведувајќи ефективни санкции. На Меркадо заедницата е една од главните во светот, и заканите од Брисел тие имаа свои последици.

Овие одлуки се историски и покажуваат дека Европската унија е пример во борбата против риболов незаконски Европските граѓани треба да знаат дека рибите што ги јадат се ловат во а одржливбез оглед на потеклото.

Белизе, Камбоџа y Гвинеја не биле изненадени: нејзината суспензија реагира на долг процес на предупредувања од страна на Комисијата. Освен ова, се забележува дека дијалогот не е прекинат и дека казни може да се укине ако овие држави се согласат да вложат напори за борба против риболов незаконски


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.