Домовите во Алкала ќе имаат корист од обновливите извори на енергија

Потпис на проектот

Околу 12.000 домови во мадридскиот град Алкала де Хенарес ќе можат да имаат корист од проектот за обновлива енергија наречен „Окружно греење Алкала ”.

Се заснова на топлинска мрежа за овие домови чиј извор на енергија ќе биде обезбедени со концентрација на сончева енергија и биомаса.

Проектот е потпишан со присуство на Хавиер Родригез Паласиос, Олга Гарсија, Алберто Егидо и Тео Лопез (градоначалник на Алкала де Хенарес, прв заменик-градоначалник и советник за наследство, советник за животна средина и претставник на обласното греење Алкала, соодветно).

Идејата за наведениот проект е употреба на соларни панели и градска топлина, со што може да се снабдува Алкала преку гореспоменатите обновливи енергии, а биомасата е таа што се смета за поддршка.

Започнувањето на Алкалното подрачје за греење значи достигнување на околу 12.000 домови во градот, исто така, вклучително и компании, а од друга страна да се постигне значително намалување на сметката за енергија на населението.

Компанијата одговорна за проектот ќе ги информира сите соседни заедници кои сакаат или можат да имаат корист од оваа иницијатива.

Во моментов, Централното греење Алкала има среднорочен почеток на проектот.

Хавиер Родригез Паласиос посочи дека:

„Проектот има моќна, одржлива и исто така економична технологија.

Воодушевени сме како Градски совет да го потпишеме овој договор и да соработуваме во оваа иницијатива за да покажеме дека одржливоста не мора да биде поскапа “.

Првиот заменик-градоначалник исто така сакаше да посочи:

„Проектите што доаѓаат во градот за подобрување на квалитетот на животот.

Во вакви случаи, ние правиме промена во нашиот енергетски модел бидејќи имплементацијата на овие системи што користат обновливи енергии може да намали до 40 илјади тони СО2 годишно, што би значело подобрување на воздухот во нашиот град “.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.