Добитокот може да ги намали емисиите на стакленички гасови за 30%

  Одгледување добиток

Само по себе, тоа претставува околу една шестина од емисиите на стакленички гасови. Добитокот испушта 7,1 гигатони CO2 еквивалент годишно во атмосферата, односно 15% од сите емисии на COXNUMX. потекло антропичен

Но, според новиот извештај на Организацијата на Нации Јунајтед за храна и земјоделство (ФАО) објавен минатиот четврток, 26 септември, можно е да се намалат овие за 30% емисиони, користејќи најдобри практики и технологии постоечки

El учат, најисцрпната спроведена на оваа тема до денес, ги анализира сите фази од животниот циклус на одгледување стока: производство и транспорт на добиточна храна за животни, употреба на енергија на фармата, емисии од варење и ферментација на ѓубриво, како и транспорт, ладење и климатизација на произведуваат animales откако ги жртвуваше.

Главните извори на емисиони: производство и трансформација на сточна храна (45%), конкретно се должи на ѓубрива хемикалии се користи во земјоделските култури, варењето на животните (39%), бидејќи кравите испуштаат метан, гас 25 пати помоќен од СО2 и распаѓање на ѓубриво (10%). Останатото се припишува на трансформацијата и транспортот на произведуваат животни.

Повеќе информации - Човештвото влегува во период на еколошки долг


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.