ЗЕМЈАНИОТ ДЕН 2018 ќе биде 22 април

Денот на планетата Земја 2018 ќе се слави на 22 април како и секоја година. 1970 година беше прва година Јас го славам овој настан; и тоа е многу важен датум откако се слави раѓањето на нашата планета.

За жал, на Планетата Земја денес ни требаат повеќе од кога и да е, па за да ја подигнеме свеста ќе разговараме за Денот на планетата Земја 2017 година, како се појави оваа иницијатива и некои активности што можеме да ги извршиме да станеме свесни и подобро да се грижиме за нашето живеалиште.

Кога беше Денот на планетата Земја 2017 година

Минатиот 22-ри април беше Ден на планетата Земја 2017. Сите ние имаме многу начини да помогнеме, бесконечни начини на соработка. Во принцип, не заборавајте колку е важно употреба на обновливи енергии, чиста енергија наместо да се користи фосилна или загадувачка енергија.

CO2

Од друга страна, не е лошо да „губите време“ за да дознаете повеќе за обновливите извори на енергија, како на пример, гледање во документарни филмови Nationa Geographic, неколку видеа на YouTube, ...

Искористете ги се грижи за водата и научи како треба да сториме за да ја спасиме, витална работа за нашиот опстанок, присуствувајте на изложби за одржливост доколку ги има, заштеди енергија да се подобри енергетската ефикасност, да се одрази на оние во светот на кои им недостасува чиста вода, да аплицираат за обновување на грантови. Всушност, со добра употреба на обновлива енергијаИма илјадници работи што треба да се направат.

Што е Ден на планетата Земја и како се слави

El Ден на планетата Земја одбележи секоја година на комеморација на годишнината од раѓањето, во 1970 година, на движењето за заштита на животната средина како што го знаеме денес.

Денот на планетата Земја (22 април) првпат беше прославен на 22 април 1970 година, кога Американскиот сенатор Гејлорд Нелсон ги охрабри студентите да развиваат проекти за еколошка свест во нивните заедници.

Гејлорд Нелсон, сенатор од Висконсин, беше тој што го предложи првиот голем еколошки протест во САД за мобилизирање на политичари, покрај принудете ги да го вклучат проблемот со животната средина животната средина на националната агенда на земјата.

Актерот беше успех и, всушност, стана најголемата манифестација во историјата. Луѓето од сите сфери на животот учествуваа во маршеви, митинзи, митинзи и говори низ целата земја. Дури и конгресот беше одложен за политичарите да присуствуваат на настаните во нивниот роден град, а автомобилите не смееја да возат цел ден по Петтата авенија во Newујорк, со цел да се намали загадувањето неколку часа.

На раѓањето на Денот на планетата Земја, Гејлорд Нелсон напиша: „Тоа беше само коцка, но функционираше. Всушност, тој прв ден на планетата Земја, тој успеа да ја создаде Агенцијата за заштита на животната средина на САД (ЕПА) и, покрај тоа, успеа да го донесе законот за „Чист воздух, чиста вода и загрозени видови“ (Чист воздух, чиста вода и загрозени видови).

По прославата на тој прв Ден на планетата Земја 2017 година, Конгресот на Соединетите држави донесе 28 закони насочени кон заштита на воздухот што го дишеме, водата што ја пиеме, нашите загрозени видови и нивните живеалишта и спречување на токсичен отпад.

За жал, и покрај напорите денес, овие закони не се следат во САД и во многу други делови на светот. Повеќето од нив создадоа благодарение на одбележувањето на Денот на планетата Земја.

Пример за тоа е што беа потребни 20 години Денот на планетата Земја да се смета за Светски. До 1990, е кога Денот на планетата Земја стана глобален настан, бидејќи се мобилизираше 200 милиони луѓе во 141 земја и одигра клучна улога во еколошките проблеми низ целиот свет.

Денот на планетата Земја, како да го прославиме? веќе за 2018 година.

 1. Променете ги сијалиците. Флуоресцентни или LED светилки користат помалку енергија отколку конвенционалните, за да обезбедат иста количина на светлина и траат до десет пати подолго.
 2. Засади дрво. Со Денот на Арбор (27 април) пред само неколку дена. Тоа беше добра можност да вежбате садење овошно дрво или кој било друг вид дрво! Важно е, бидејќи дрвјата отстрануваат СО2 од воздухот и помагаат во борбата против глобалното затоплување.
 3. Исклучете ги светлата и исклучете ги полначите за мобилен телефон. Ова не може да биде полесно.
 4. Обидете се да ја миете облеката „свесно“. Наместо да заштедите купишта облека за перење во сабота или недела попладне, направете го тоа навечер, кога трошоците за енергија се најниски. Ако треба да перете алишта во текот на денот, обидете се да ја обесите облеката надвор наместо да се користи фен за сушење.
 5. Пробајте и неколку еколошки производи за перење, Можете дури и да се обидете да направите свој сапун за перење.
 6. Возете до ограничувањето на брзината. Можеби ова е најтешко, но ќе ви заштеди гориво. квалитетот на воздухот во Барселона се намалува како резултат на загадувањето од возилата
 7. Донесете си сопствено шише вода. Ја намалува количината на отпад од пластично шише со вода што се акумулира низ целиот свет. Можете да купите еден алуминиумско шише и ќе заштедите многу.
 8. Рециклирајте на работа. Повеќето луѓе го прават тоа дома, но има изненадувачки број канцеларии и работни места кои не се рециклираат. Само помисли на количина отпад од хартија што може да се рециклира и да се фрли. екобарометар за свесност за животната средина
 9. Дознајте повеќе за животната средина. Без разлика дали станува збор за читање, гледање документарец или присуство на говор.
 10. Научете ги другите. И, сè што научите или правите на Денот на планетата Земја, можете да го пренесете на другите, така што тие исто така ќе слават грижа за земјата со важноста што ја заслужува.

Екоглас


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хосеп Рибес dijo

  Фолијата со чиста страна повторно ги користам во печатачот, без разлика дали тие рекламираат или веќе ги отфрлам од мене.