Делови од растение

ртење

Повеќето луѓе можат да ја идентификуваат главната Делови од растение како што има електрони со поларно дрво во секое растение. Сепак, можно е да не се поединечни сите делови на растението во бетон и детално.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме кои се главните делови на растението во детали и кои се функциите на секоја од нив.

Делови од растение

опишани делови од растение

Ако резимираме кои се главните делови на растението, би можеле да кажеме дека тие се следните:

 • Матични
 • Недвижен имот
 • Заминува
 • Куп
 • Овошје

Ова има тенденција да ги разликува речиси сите. Сепак, карактеристиките на секој од деловите на растението не се нашироко познати во толку детали на генерализиран начин. Ќе пишуваме еден по еден кои се деловите на растението.

Матични

делови од домашно растение

Стеблото е надземниот дел на растението, а една од неговите функции е да му обезбеди поддршка и структура, поддржувајќи ги другите негови растителни органи над земјата, како што се лисјата и цветовите. Неговата друга главна карактеристика е тоа покажува негативен геотропизам, што значи дека расте во спротивна насока од гравитацијата. Иако споменавме дека тоа е воздушниот дел на растението, вистината е дека постојат неколку видови стебла и нивните функции:

Стеблата може да се класифицираат на различни начини, но најчесто се класифицираат врз основа на средината во која се наоѓаат, со што се разликуваат подземните и воздушните стебла.

 • Подземните стебла тие се поделени на клубени, ризоми и луковици.
 • Воздушни стебла Тие можат да се поделат на исправени стебла, столони, стебла за качување и виткани стебла, но има и посебни стебла како бодликави, столониферни или лапави.

Како што рековме, една од двете главни функции на стеблото е да го поддржува целиот воздушен дел од растението. Другото е транспорт на хранливи материи и материи низ внатрешноста на растението. Од корените, таканаречениот суров сок оди нагоре низ стеблестата цевка до листовите, каде што се збогатува со јаглерод диоксид и произведува фин сок, кој е храна на растението.

Недвижен имот

Корените се лесно препознатливи кај повеќето растенија. Сe се занимава со разгранетиот дел кој најчесто се наоѓа под земја. Служи за хранење на растението со хранливи материи од почвата. Тие се првиот орган што го развиваат растенијата кога ќе ртат. Може да се каже дека корените се најважниот дел од растението. Постојат различни типови на корени и тие можат различно да се класифицираат во зависност од сидрото што го дава растението, обликот и насоката на растење.

Корените имаат многу важна функција во растението. Ајде да видиме кои се главните функции на корените:

 • Како што рековме, една од главните функции на корените е да апсорбира вода и хранливи материи преку малите впивачки влакна што ги имаат, за потоа храната преку стеблото да ја пренесат на остатокот од растението.
 • Друга функција што ја исполнуваат е да се закотви целата структура на растението во средината, или со длабоко сфатени подземни корени, или со воздушни корени закотвени на други растенија или површини.
 • Некои корени имаат способност за фотосинтеза или се држат до други растенија за да ги апсорбираат нивните хранливи материи.

Заминува

раст на растенијата

Листовите се еден од најпрепознатливите делови на секое растение, ги има кај скоро сите растенија и покрај нивната разновидност на облици, големини, па дури и бои, покрај тоа, листовите на растенијата имаат важни функции како фотосинтеза итн.

Тие се растителни органи, генерално многу тенки и зелени по боја, кои растат од ластарите или стеблата на растенијата. Тие можат да се класифицираат на многу различни начини: според ливчиња, маргини, ребра, па дури и форма. Од друга страна, нејзината најосновна класификација се заснова на тоа дали растението ги чува лисјата цела година и тие се повеќегодишни или пак ги губи во постудените месеци и се листопадни.

Листовите главно извршуваат три функции:

 • Тие фотосинтетизираат за да добијат хемиска енергија од сончевите зраци.
 • Тие им овозможуваат на растенијата да дишат и да разменуваат гасови во текот на ноќта.
 • Тие се потат, дозволувајќи вишокот на вода да тече низ нив.

Флорес

Во случајот на многу растенија, цветот е најпривлечниот дел за луѓето, а тој е одговорен за размножување на растението. Цветовите често се толку светло обоени поради оваа причина: да привлечат инсекти кои опрашуваат. Но, сепак, сите растенија се размножуваат преку цвеќиња.

Постојат многу варијанти на цвеќиња кои се разликуваат по големина, боја, форма и арома. Цветовите имаат чашка, корола, стомаци, филаменти и пестици. Поленот е присутен во стомаците (машките полови органи на растенијата), а процесот на производство на нови растенија се случува кога поленот се транспортира до пестиците на женските органи.

Овошје

Не сите растенија даваат плод, но оние што се размножуваат сексуално со семе имаат тенденција да даваат плод. Кога цветот е оплоден, тој произведува семиња кои формираат плодови околу него. Како и кај лисјата и цветовите, постојат многу видови на овошје или зеленчук. Секое овошје што вообичаено го јадете е плод на растение или дрво, но и плодовите што ги јадеме како јаткасти плодови.

Функцијата на плодот обично е да го заштити семето додека го олеснува неговото растурање преку животинската активност, која го троши плодот и го депонира семето на друго место, со што ја олеснува репродукцијата на видот.

Семето е од суштинско значење за растенијата од со нив тие можат да ги овековечат своите гени. Постојат повеќе видови: крилести, помали од главата на игла, со големина на тениско топче ... За да ртат, важно е условите да бидат соодветни за секој вид. Така, ако на пример доаѓа од живеалиште каде што зимата е многу студена, за да никнат, ќе биде потребно температурите да бидат ниски.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за деловите на растението со неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)