Галиција сака да го води производството на обновлива енергија во Шпанија

ветерна енергија Шпанија

Г-дин Алберто Нуез Феихо, претседател на Xunta убеден дека Галиција, „веројатно заедно со Кастилја и Леон“, повторно ќе го води производството на обновлива енергија во наредните години.

Во моментот, во однос на секторот за ветер, патоказот на Xunta de Galicia предвидува дека во 2020 година работат близу 4 GW моќност.

Целта е да се достигнат 6.000 мегавати во следните десет години, благодарение на олеснувањата предвидени со новиот Закон за имплементација на деловните активности. Според Xunta, тоа ќе значи а пред и потоа за сите оние кои сакаат да инвестираат во Галиција, во областа на обновливи извори, но и во други просперитетни сектори на нашата економија.

Меѓу новитетите што ги предвидува ова правило, регионалниот претседател истакна дека воспоставува бројка за диференцирање на оние индустриски проекти за кои се смета дека се посебен интерес за заедницата. На овој начин, се прави обид да се унапреди административната агилност при обработката.

Всушност, вкупно 18 паркови веќе се прогласени за проекти од посебен интерес, од кои 12 се веќе овластени. На крајот, она што сакаме компаниите да го обложуваат на Галиција, додаде регионалниот претседател, покрај тоа што го потенцираше тоа Обновливите енергии тие обезбедуваат скоро 90% од електричната енергија потрошена од галичаните, додека претставуваат 4,3% од БДП на територијата.

Ветерници

Друга новина воведена со деловниот закон беше создавањето минатиот октомври на галицискиот регистар на ветрови, каде што веќе беше забележано барање за извршување на 1,126 мегавати.

Ветерна електрана Малпика

Г-дин Феиху, ја искористи својата посета да го постави паркот на ветерници Малпика како пример за проект кој вклучува „тројна посветеност“: еколошки, општински - бидејќи тоа овозможува создавање работни места во советите на округот - и, конечно, ја потврдува владата посветеност за обновливи извори, како втор парк што се напојува повторно во областа.

Инсталација на ветерница

Зголемете се кон други обновливи енергии

Не само што е важна енергијата на ветерот, туку Xunta се обидува да промовира и други обновливи енергии. Всушност, во Галиција има прилично висок режим на врнежи и, според тоа, сончевата енергија не е многу ефикасна, тој претстави стратегија за подобрување на енергијата на биомаса. Резултатот од билансот е тоа До крајот на 2017 година, инсталацијата на повеќе од 4.000 котли за биомаса во домовите ќе биде поддржана.

Стратегија за зголемување на биомасата

Со буџетска линија од 3,3 милиони евра, Xunta de Galicia сака да промовира инсталација на котли за биомаса за промовирање на производство на обновлива енергија и намалување на емисиите на стакленички гасови во повеќе од 200 јавни администрации, непрофитни организации и галициски компании.

Проценето е дека придобивките од заштедите што ќе ги имаат сите оние кои имаат корист од оваа стратегија може да достигнат 3,2 милиони евра во годишната сметка за енергија, освен 8 милиони литри дизел. Ова ќе придонесе за намалување на 24000 2 тони СОXNUMX во атмосферата.

Хидроелектрични

Ибердрола минатата година го заврши проширувањето на најголемиот хидроелектричен комплекс во Галиција, по пуштањето во употреба на новата централа Сан Педро II, инаугуриран од претседателот на компанијата за електрична енергија, Игнацио Галан и претседателот на Ксунта де Галиција, во сливот на Сил, во Ногеира де Рамуин (Оренсе).

Пуштањето во употреба на овој објект вклучува проширување на хидроелектричниот комплекс Санто Естево-Сан Педро, извршен од 2008 година и во кој близу 200 millones и речиси 800 лица се обезбедени со вработување.

Искористете ја геотермалната енергија

Галичката почва е богата, генерира уникатна флора и предели, но подземјето е исто така уникатно за складирање на богатството, во повеќето потрошени прилики. Покрај термичкиот потенцијал, мора да го додадеме и геотермалното богатство.

Според повеќе студии, Галиција би можела да ја води нова револуција во употребата на геотермална енергија, не само како извор на топлина, туку и како извор на производство на електрична енергија.

Денес галициската геотерма е веќе национален лидер. Според податоците на Алуксега (Здружение на Ксеотермискиот кластер од Галиција), заедницата во 2017 година, бројката од 1100 системи на геотермална климатизација со топлинска пумпа. Оваа бројка, минисула ако ја споредиме со главните земји на европскиот континент, но е водечка фигура на шпанско ниво.


Во однос на моќта вкупно инсталиран термички, се проценуваше дека на крајот на 2016 година во Галиција е достигната бројката од приближно 26 мегавати.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.