Велика Британија и обновливи извори на енергија во 2030 година

Според извештајот нарачан од WWF, Обединетото Кралство би можеле да се складираат моќ 90% со обновлива енергија во 2030 година.

Најдобри извори на електрична енергија Тие се ветер, соларна, прилична енергија, меѓу другите. Нуклеарната енергија, која не се смета за безбеден или чист извор, не е вклучена.

Високата цена на енергијата и загадувањето што го генерира во Англија ја загрижуваат владата, поради што се анализираат алтернативи за решавање на овие проблеми.

Се верува дека европската цел што оваа земја треба да ја постигне до 2020 година може да ја зголеми сметката за секој граѓанин за само 4%, така што ќе биде амортизирана за кратко време со највисок енергетска ефикасност.

Според извештајот, можно е да се развие а Енергетска матрица одржлива, одржлива енергија што ќе ви овозможи драстично да го намалите јаглеродниот отпечаток. Но, главната состојка е политичката волја.

Оваа земја е во време на економска криза и многу конфузија во тоа како да се соочиме со енергетското прашање.

Од една страна, обновливи енергии и тие поддржуваат проекти со ваков вид извори, но исто така се преземаат мерки што ја комплицираат нивната одржливост, збунувајќи ги инвеститорите.

Важно е сите социјални сектори да соработуваат и да промовираат и да помогнат во растот на индустријата за одржлива и еколошка енергија.

Европа има јасни и договорени цели за 2020 година, Велика Британија е сè уште далеку од постигнување на оваа цел. Но, продолжувајќи да ги промовира акциите за обновливи извори на енергија, ќе може да ги постигне.

Намалете го јаглероден отпечаток а пониските трошоци за енергија се релевантни за долгорочниот економски развој на земјата.

El енергетски сектор мора да се преобрази и да се трансформира во еколошки одржлив сектор не само економски низ целиот свет.

Велика Британија мора да испланира и следи сериозен план со обновливи извори како што е технички можно.

ИЗВОР: Старателот


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.