Велика Британија престанува да користи јаглен за производство на електрична енергија 135 години подоцна

јаглен Тоа беше првата нација што користеше јаглен за производство на електрична енергија, 135 години подоцна, е прва од големите светски економии во исфрли го од фаза (малку по малку, но без пауза).

Минатиот петок, за прв пат по Индустриската револуција, Велика Британија живееше цел ден без да изгори кило јаглен за да се произведе електрична енергија. Сепак, не е крајот на овој фосилен извор на енергија, што придонесува силно кон климатските промени, иако повеќето активисти за заштита на животната средина се согласуваат да го прослават како историска пресвртница.

Тоа се случи помеѓу 23.00 часот во четвртокот и 23.00 часот во петокот минатата недела. Дваесет и четири часа во кои Електраната на Вест Бартон 1, единствената оперативна централа со јаглен, престана да снабдува електрична енергија со националната мрежа. Следниот ден во попладневните часови, бензинските централи снабдуваа 47% од електричната енергија во земјата; нуклеарни централи и ветерни турбини, по 18%; соларни панели, 10% и 6% тоа потекнуваше од биомаса.

Датумот не е случаен. На пролет, кога се деновите издолжи и домаќинствата престануваат да користат пумпи за греење / топлина, а сепак не користат климатизација (разбирам дека во Велика Британија не се користи со истиот фреквенција отколку во Андалузија) Побарувачката за електрична енергија има тенденција да биде помала, покрај тоа, петок имаат тенденција да бидат денови во неделата со помала потрошувачка и да се заврши денот кога период на одмор Велигден (многу фабрики беа затворени).

Но, тоа не е изолирана епизода (велат експертите), туку е дел од а тренд повеќе од јасно. Веќе имало и други епизоди без јаглен, иако пократко, во последната година, и сè укажува на тоа дека денови како петок ќе се повторуваат секој пат со поголема фреквенција.

Минатата година јагленот придонесе „само“ 9% од генерирана енергија во земјата, во споредба со 23% во 2015 година и 40% во 2012 година. Во последните пет години, елиминирани се две третини од инсталираната моќност во земјата за производство на електрична енергија од јаглен. Плановите на владата се затворање на последна фабрика за јаглен во 2025 година.

Фабрика за јаглен

Неколку недели пред решението против Декември 2015 година климатски промени во Париз, британската влада ја објави својата намера да исчезнат јаглен до 2025 година (краен рок). Фабриките за јаглен се исклучуваат додека соларната и ветерната енергија тие се размножуваат низ целата земја, управувано од премии воведени од Владата за исполнување на своите заложбени обврски за намалување стакленички гасови.

Дури ни многу критикуван Промената на односот на Тереза ​​Меј кон обновливите извори на енергија успеа да го спречи трендот што го постави Велика Британија како најголемо шеста земја во светот во инсталиран капацитет на соларна енергија (Кој би рекол).

Во негово време, јаглен бил моторот на индустриското време на Обединетото Кралство, каде што прва фабрика во Лондон во 1882 година. Тоа беше издржување на економијата и животот на стотици дистрибуирани рударски градови низ целата земја и придонесе на оние карактеристични магли на британско време.

Индустрија за јаглен

За среќа наскоро ќе биде до минатото во Велика Британија, како што веќе е во земји како Швајцарија, Белгија или Норвешка. „Оттогаш првиот ден без јаглен во Велика Британија Индустриска револуција означува пресвртна точка во енергетска транзиција”Изјави Хана Мартин од Гринпис Велика Британија. „Само пред една деценија, еден ден без јаглен ќе беше незамислив, и за уште десет години нашиот енергетски систем ќе го направи тоа повторно ќе биде радикално трансформиран".

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Josep dijo

  Во пролет и Велигден потрошувачката на електрична енергија се намалува, ………… и се зголемува на дестинациите за одмор во Британија.

 2.   Томас Бигорда dijo

  Сите доаѓаат во Шпанија