Ваladадолид апелира да се користи велосипедот поради големото загадување

употреба на велосипед во ваladадолид за да се избегне контаминација

Големото загадување на воздухот во градовите ги принудува институциите да преземе чекори за подобрување на квалитетот на воздухот. Најголемиот дел од загадувањето во големите градови се должи на транспортот и циркулацијата. Во центрите на градот обично има сообраќаен метеж, метеж и голем број возила во оптек истовремено (многу од нив со само еден патник).

Затоа Градскиот совет на Ваladадолид ги повика соседите да користат јавен превоз повеќе или да го користат велосипедот за да одат на работа или за нивните секојдневни патувања. Ова се должи на рекордната епизода на многу високо загадување на воздухот како резултат на зголемувањето на азотниот диоксид. Дали фактот што граѓаните возат велосипед ќе работи повеќе?

Рекорд на епизода со високо загадување

Кога е регистрирана епизода на високо загадување во град, се започнуваат мерки за решавање на проблемот и, покрај тоа, се прогласуваат превентивни мерки за да се спречи повторување на толку висока епизода. Вчера во Ваladадолид беше постигнато рекордни 187 микрограми на метар кубен воздух на станиците Арко Ладрило, во 20.00:200 часот сончево време; Иако тие не го надминуваат прагот на квалитет на воздухот од XNUMX микрограми, тие бараат превентивна ситуација да се активираат.

Голема концентрација на загадувачи во атмосферата и дишена од граѓаните може драстично да го зголеми бројот на кардиореспираторни заболувања и случаи на астма.

Загадувањето е подготвено да се зголеми

зголемување на употребата на велосипеди во Ваladадолид

Поради антициклоните што се случуваат, дисперзијата на загадувањето во градовите е помала. Затоа концентрацијата продолжува да се зголемува и се очекува да се зголеми уште повеќе. Со цел да се предвиди ова можно зголемување, кое надминува 200 микрограми на метар кубен воздух, Градскиот совет ги повика граѓаните да користат јавен превоз или велосипеди.

Во оваа ситуација кога се зголемува загадувањето, тоа би довело до ограничување на сообраќајот во историскиот дел на градот. Градскиот совет потсети дека азотниот диоксид може да предизвика воспалителни реакции во белите дробови и астматски реакции.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.