Валенсија се стекнува со нови електрични возила за својата флота

повеќе електрични возила

Електричните возила се добро оружје за намалување на загадувањето во градовите одговорни за транспортот. Така, Во возниот парк се додадени 18 нови електрични возила на транспорт во Валенсија.

Дали сакате да ги знаете предностите на електричното возило и како тие се зголемија во последниве години?

Нови електрични возила во Валенсија

аквизиција на нови електрични возила

Советникот на интегралниот циклус на вода, Висент Сарија, извршниот директор на Глобал омниум, Дионисио Гарсија Комин и генералниот директор на ИВАЦЕ, компанијата Јулија, учествуваа во презентацијата на новите еколошки возила што компанијата ќе ги користи во градот Валенсија.

Ова се нови модели на 100% електрични возила кои обезбедуваат одржливост и почитување на животната средина што и треба на нашата атмосфера.

Годишно има многу смртни случаи што ги загадува воздухот во градовите заради сообраќајот на патиштата и индустријата. Револуцијата на електричниот автомобил започнува полека, но постепено, бидејќи нејзиното вклучување во градовите е сложено.

Моделите што се вградени во Валенсија се Renault Kangoo ZE и Zoe и нивната автономија е 240 и 400 километри, соодветно.

За правилно работење и леснотија на користење на овие возила, инсталирани се 26 точки на полнење во центарот на Вара де Кварт од страна на компаниите Емиваса и Глобал Омниум. Ова укажува на тоа дека возниот парк на електрични возила може да се зголемува сè повеќе и повеќе во наредните години.

Неопходно е да се зголеми бројот на електрични возила ако сакаме да ги намалиме загадувачките емисии. Здравјето на сите е во наши раце, иако тоа е тешка и амбициозна работа.

Климатските промени, како што знаеме, се реалност што влијае на сите нас од глобално до локално. Затоа, Глобал омниум има намера да придонесе за решавање на оваа ситуација што би влијаела до нашиот начин на живот и водните ресурси.

Дионисио Гарсија го истакна следново:

„Секогаш сме докажале дека сме компанија вклучена во општеството и, како би било поинаку, ќе продолжиме да предлагаме решенија што придонесуваат за нивна благосостојба, а употребата на еколошки возила е една од нив“

Со цел намалување на ефектите од загадувањето и климатските промени, аквизицијата на овие возила во оптек ќе ги намали емисиите на повеќе од 30 тони СО2 во атмосферата, да се биде еден од гасовите што најмногу придонесува за глобалното затоплување.

Оваа одлука се должи на корпоративната стратегија чија цел е постепено заменување на дизел и бензински возила со поодржливи што придонесуваат за зачувување на животната средина.

Повеќе иновации и одржливост

електрични возила валенсија

Глобал Омниум ја вклучува новата технологија во типот на еколошки возила што не ги намалуваат перформансите, но придонесуваат за зачувување на животната средина во автономната заедница на Валенсија.

Досега, Вклучени се 33 еколошки возила (13 ТНГ и 20 електрични), се планира да се вметнат уште 15 следната година (4 ТНГ, 7 електрични и 4 хибриди). Оваа иницијатива ја зголемува одржливоста и го гарантира квалитетот на животната средина на идните генерации, бидејќи се намалуваат загадувачите во атмосферата.

За овој вид на технолошки развој, Валенсија отсекогаш била епицентар. Усвојувањето на електрични возила во Валенсија додава на успесите во технологијата што се постигнати во последниве години. Ова ја прави Валенсија првата метропола која се залага за одржливост во патниот сообраќај.

Една информација што го поддржува ова достигнување е признавањето на извештајот за иновации и град, објавен од Центарот за урбана иднина (CUF) и лабораториите за иновации во Вагнер, на дипломираното училиште за јавни услуги во Uујорк, Роберт Ф. Вагнер, Newујорк , каде далечинското читање на паметни броила развиено од Глобал Омниум, во градот Валенсија, се издвојува како една од 15-те најважни светски иновации, извршени во последниве години.

Како што можете да видите, подемот на електричните возила е сè поблизок.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.