Брисел ја намали целта за обновливо производство на 27%

повеќе обновлива енергија Советот на Европската унија ја ратификуваше пред неколку дена својата цел да достигне најмалку 27% обновлива енергија во финална потрошувачка во 2030 година, во споредба со 35% што ги бранеше Европскиот парламент, па дури и самата Комисија.

Одлуката е изненадувачка, само една недела подоцна дека некои од главните европски лидери, меѓу кои можеме да ги истакнеме, Маријано Рахој или францускиот претседател, Емануел Макрон, бранеа во Париз поголемо присуство на чисти енергии на состанокот на Самитот на една планета.

Предизвик за обновлива енергија

Советот воспостави важни механизми за контрола и координација на политиките на земјите-членки, во рамките на управувањето со Енергетската унија, со цел осигурува исполнувањето на наведената цел.

Шпанија позитивно ја ценеше регулаторната рамка што е предложена во овие општи упатства и напредува важно при поедноставување на административни процедури за обновливи инсталации, нови заложби во форма на продирање на обновливи извори во транспортот и поставување на објективни критериуми за проценка на напредокот на различните земји-членки.

обнова на аукција

Министерството за енергетика објасни дека го дели упатството на Советот, кое јасно одразува дека не треба да има дискриминација или субвенции помеѓу потрошувачите и дека тие мораат да ги сносат трошоците на системот на правичен начин, без оглед дали се трошат сами или не.

Државите мора да обележат во своите Национални енергетски и климатски планови стратегија развиена во соработка со соседните држави за напредок во меѓусебните врски и постигнување на целта од 2030% до 15 година.

На секои две години, Комисијата ќе го проценува напредокот на различните земји за да се постигнат целите за интерконекција, што ќе биде елемент од суштинско значење за Шпанија и дека, доколку се открие недоволен напредок, Комисијата и државите мора да соработуваат за да се постигнат решенија. Исто така, вклучени се и интерконекциите при проценка на трошоците преземени од земјите, признавајќи дека постигнувањето на ниво на интерконекција од 15% е клучно, како што бара шпанската влада.

Обновливи цели

Целите на обновливите извори на енергија на ЕУ се дел од пакетот регулативи за примена на Парискиот договор против климатските промени и кои сакаат да ги намалат емисиите на стакленички гасови за најмалку 40% во 2030 година во однос на нивото од 1990 година. Парискиот договор овозможува да се содржат зголемувањето на температурите за 2º C во споредба со претиндустриските времиња.

Шпанија не ги намалува емисиите на СО2

Другиот тројански коњ на унијата беа субвенциите што термоцентралите може да ги добијат, за да ги обештетат нивните сопственици за дејствување како поддршка во отсуство на други извори на енергија (кога ветрот запира или нема сонце ...) и затоа што се достапни за да го исполнат врвот на побарувачката на електрична енергија.

CO2

Плаќањата за капацитет, еуфемизам што ги крие субвенциите што ги добиваат овие извори на енергија (јаглен, гас ...), беа едно од работните тела на социјалните организации кои ја гледаат оваа помош на фосилни горива спротивно на целите за ублажување на климатските промени поради високите емисии.

Комесарот Ариас Кањете (СЕ) предложи постојните постројки да не можат да ги добиваат овие исплати ако испуштаат повеќе од 550 грама CO2за киловат час заклучно со 2020 година. Сепак, министрите прифаќаат само дека овие исплати се намали почнувајќи од 2025 година и се елиминираат 5 години подоцна.

CO2

Исто така, Европската комисија предложи новите термоцентрали да не можат да ја добијат оваа помош кога емитуваат повеќе од 550 грама СО2/ kWh почнувајќи од 2020 година. Сепак, Советот беше благ и предложи овој часовник да започне само во 2025 година. Франција, Данска, Португалија и Холандија ги поддржаа најтешките можни цели против јагленот.

Биогорива

Министрите за енергетика, исто така, предложија до 2030 година 14% од транспортното гориво да бидат биогорива. Всушност, ова е значителен поттик за биогорива од прва генерација (палмово масло, соја ...), многу под знак прашалник кога влегуваат во конкуренција со обезбедување храна. Поради оваа причина, Комисијата предложи нивно ограничување на квотата од 3,8% до 2030 година. Еколошките групи веруваа дека просекот може да му наштети на распоредувањето на електричниот автомобил.

биогориво

Гринпис и СЕО / ПтицаЛајф ја осудија „блокадата кон енергетската транзиција“ на министерот Елваро Надал во Советот и тие оценија дека тој е „делегитимиран да ја води Климатска промена” „Парискиот договор е на пат да биде пакт за галеријата.

Енергија на биогориво


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.