АППА ја сака целта од 35% за обновливи извори што ја одобрува ЈП

Зграда, надворешност на Европскиот парламент

Здружението на производители на обновлива енергија (АППА обновливи извори) цени позитивно Широка поддршка на парламентот за целта од 35%, иако жали што одредени обврзувачки цели не се утврдени на национално ниво и некои поконкретни предлози.

Сепак, утврдувањето на националните планови и цели е оставено во рацете на државите и покрај добрите вести претставени со долгиот консензус во корист на целта од 35%.

Ова е причината зошто Здружението ја повикува Владата да го преземе ова огромно мнозинство на европско и шпанско општество, имајќи 35% како национална цел, исто така имајќи ги во рамките на иден Закон за климатски промени и енергетска транзиција.

Од АППА велат:

„Посветеноста на шпанската Влада кон енергетската транзиција, исто така, мора да се покаже во нејзината позиција пред Европскиот совет, зголемувајќи ја сегашната позиција од 27%.

Ако сакате да постигнете минимално учество од околу 27% до 35% од обновливите извори на енергија (позиции на Советот и парламентот), ќе биде потребен најголем придонес од сите можни обновливи технологии од Шпанија, бидејќи процентот на обновлива енергија мора да се удвои за само 12 години.

APPA Renovables смета дека:

„Загрижувачки е што предлозите одобрени во врска со секторот за биогорива (со исклучок на конвенционалните биогорива од обврската за обновливи горива, ограничување на нивниот придонес на 5% и забрана на одредени видови на биодизел од 2021 година) сериозно го загрозуваат опстанокот на националната индустрија и, затоа, неговиот придонес кон остварувањето на целите “.

Силна порака за помош за фотоволтаици

Шпанска унија за фотоволтаици (УНЕФ) смета, од своја страна, дека:

„Позицијата изразена денес од Европскиот парламент во врска со идната Директива за обновлива енергија на Пакетот за чиста енергија за сите Европејци изразува силна порака за поддршка на фотоволтаиците и сите обновливи енергии.

„Дефиницијата на целта за 35% од крајната потрошувачка на енергија од обновливи извори до 2030 година ја покажува посветеноста на Европскиот парламент и амбицијата неопходна за исполнување на целите на Парискиот договор.

„Фотоволтаичниот сектор, воден од постојаното зголемување на неговата конкурентност, е подготвен да игра водечка улога во нашата земја во транзицијата кон модел на одржлива енергија.

УНЕФ исто така ја поздравува поддршката на Европскиот парламент за одбраната на само-потрошувачката и означува:

„Право е што сите граѓани треба да можат да вежбаат без вештачки бариери и да ги елиминираат даноците за поддршка или данокот на сонце.

„Земјите-членки имаат одговорност да го почитуваат демократскиот мандат издаден од Европскиот парламент за да продолжат да напредуваат на патот кон исполнување на обврските дефинирани со Парискиот договор.

Шпанскиот ветер на ветер не заостанува

ПРЕПА, Здружение за ветерници, исто така ја поздравува одлуката на Европскиот парламент.

Сепак, истакнува дека:

„Во отсуство на обврзувачки цели за државите, предизвик е да се постигнат соодветни политики и инструменти за да се постигне заедничката цел на ЕУ.

Рече резултат на гласањето, со широка поддршка (од над 70% поддршка) во Европскиот парламент, Тоа е прилично релевантен потег во Европската унија за секторот на ветер и неговата иднина, како и во Шпанија за индустријата за ветер.

Самата цел можеби не е обврзувачка за земјите-членки, но за Шпанија, оваа цел е достапна, па дури и надминлива, бидејќи Шпанија е земја која има многу потенцијал и обновливи извори, и во технологиите и во обемот.

Индустријата за ветер во Европа

Европската индустрија на ветер е способен да вработи повеќе од 263.000 XNUMX луѓе, придонесувајќи за возврат кон БДП на Европската унија со 36.000 милиони евра.

Во претходната година извозот изнесуваше околу 8.000 милиони евра, од кои 2.500 милиони кореспондираат со Шпанија.

Како што диктира анализата на ПРЕПА за "Потребни елементи за енергетска транзиција. Предлози за секторот електрична енергија"

„Придонесот на ветерната енергија во Шпанија ќе биде 30% во мешавината на електрична енергија во 2030 година, со инсталирана моќност на ветерот од 40.000 MW.

За Шпанија, овој придонес за енергијата на ветерот подразбира економски и социјални придобивки еквивалентни на придонес кон БДП од повеќе од 4.000 милиони евра, намалување на увозот на фосилни горива за 18 милиони тони еквивалент на нафта и ќе се избегне емисија на 47 милиони тони СО2 ”


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.