Јужна Африка и нејзиниот потенцијал во сончевата енергија

Јужна Африка е една од африканските земји со најголем потенцијал во соларна енергија. Оваа земја се проценува дека има 2500 часа годишно сончево зрачење. Овој број на часови се повторува од година во година, тој е постојан, затоа е можно да се предвиди и да се верува во ова обновлив извор на енергија.

Сончевата енергија може да биде важен столб за производство на чиста електрична енергија во Јужна Африка. Исто така е економски исплатливо бидејќи има области што не се користат за други цели кои се идеални за изградба на фотоволтаични соларни централи.

Во моментов 90% од енергијата произведена во Јужна Африка е преку јаглен така што се создава високо ниво на контаминација.

Околу 369 милиони тони CO2 годишно ја создавам оваа земја со употреба на јаглен како главен извор на енергија.

На континентот, тој е најголемиот емитер на C02 и е рангиран на 16-тото место во светот.

Сончевата енергија може да произведе иста количина електрична енергија како јагленот, но со пониска цена и пониско влијание врз животната средина.

Африканските земји имаат сериозни проблеми со недостаток и недостаток на електрична енергија, но исто така ја користат и оваа нафта, јаглен, гас меѓу другите, од кои многу мора да увезуваат.

Започнување да ги користите природните ресурси што ги имате и искористување на обновливите извори на енергија е најдобрата политика што можете да ја спроведете.

Јужноафриканската економија ќе има корист од промената на изворите на енергија што не само што ќе ја зголеми количината на електрична енергија но може дури и да извезува енергија во други земји.

Покрај тоа, населението ќе го подобри квалитетот на животот со пристап до енергија што денес ја нема оваа витална услуга за ниту едно семејство или заедница.

Инвестирањето во соларна енергија ќе биде од корист на Јужна Африка и ќе и помогне значително да го намали количеството на загадување што го произведува годишно.

ИЗВОР: Еввинд


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.