Пресметка на лумени штедливи сијалици

Всушност, во моментов 18% се трошат на осветлување во домови и над 30% во канцеларии за вредноста на нашата сметка за електрична енергија. Ако избереме еден вид на соодветно осветлување за секоја употреба, ќе добиеме заштедете 20% до 80% енергија.

За да заштедиме, треба да користиме Заштеда на енергија светилки, и ние ги класифицираме овие според нивните осветленост, преку единицата мерка "лумени"Или"лумени”, Што ја означува количината на емитирана светлина.

Напротив, блескаво светилки (најстарата) нејзината мерка беше вати (Ш), ова покажува колку електрична енергија консумираат

Следната статија се обидува да објасни како да се пресметаат лумените луковици.

Што е лумен? и како да ги пресметаме

Првото прашање што треба да го поставиме е да се запрашаме што се Лумени?

 • Лумените, е единица на Меѓународниот систем на мерења за мерење на прозрачен флукс, мерка на прозрачна моќност издадени од изворот, во овој случај сијалицата.
 • Да се ​​знаат лумените што генерира LED сијалица Постои формула: вистински лумени = број на вати x 70, 70 е просечна вредност што ја наоѓаме во повеќето светилки. Тоа значи, LED сијалица од 12W би понудил излезна светлина од 840 lm. Тоа повеќе или помалку е она што генерира а Сијалица со блескавост од 60W. Како што можете да видите, генерирајќи иста количина на светлина, заштедуваме 48w за секоја блескаво сијалица што ја заменуваме.

Добро осветлени простори

За да се подобри удобноста на различните простории на една куќа, сите мора да бидат добро осветлени. И важно е да се знае тоа „Добро осветлено“ значи дека секој простор мора да има соодветно осветлување: ниту повеќе ниту помалку од потребното. Ако количината на светлина е недоволна, очите се принудени да работат прекумерно, а тоа доведува до визуелен замор, што пак предизвикува симптоми како што се главоболки, иритација и убод на очите, тежина во очните капаци итн.

Препорачано осветлување за простории во куќата 

Откако единицата е добро објаснета, можеме да се обидеме да пресметаме колку светилки за заштеда на енергија се потребни за одреден простор, кој може да биде кој било дел од куќата.

Да знаете што Ниво на осветлување се препорачува, мора да се повикаме на лукс Ова е единица на интензитет на осветлување на меѓународниот систем, на симболот lx, што е еквивалентно на осветлување на површина што нормално и подеднакво прима прозрачен флукс од 1 лумен на метар квадратен.

Тоа значи, ако просторијата е осветлена со сијалица 150 лумен, а површината на просторијата е 10 квадратни метри, нивото на осветлување ќе биде 15 lx.

лумен

Врз основа на оваа единица, постојат препорачани бројки за нивото на осветлување во домашната средина, во зависност од потребите на секој простор во куќата:

 • Кујна соба: препораката за општо осветлување е помеѓу 200 и 300 lx, иако за специфичната работна област (каде што се сече и се подготвува храна) таа се искачува до 500 lx.
 • Спални соби: за возрасни, не се препорачуваат многу високи нивоа за општо осветлување, помеѓу 50 и 150 lx. Но, на главата на креветите, особено за читање таму, се препорачуваат фокусирани светла до 500 lx. Во детските соби се препорачува малку поопшто осветлување (150 lx) и околу 300 lx ако има област на активности и игри.
 • Дневна соба: општото осветлување може да варира од околу 100 до 300 lx, иако за гледање телевизија се препорачува да се спуштите на околу 50 lx и за читање, како во спалната соба, осветлување 500 lx фокусирани.
 • Бања: не ви треба премногу осветлување, доволно е околу 100 lx, освен во областа на огледалото, за бричење, шминкање или чешлање на косата: таму исто така се препорачуваат околу 500 lx.
 • Скали, ходници и други области на минување или мала употреба: идеално е општо осветлување од 100 lx.

Табела на еквивалентност

За да се олесни префрлувањето од вати во лумени, што е релативно нова работа, постои табела што го прави прилично лесно брзо да се пресмета вати до лумени (светилки со ниска цена):

Вредности во лумени (lm) Приближна потрошувачка во вати (Ш) според типот на светилка
LED диоди Блескаво Халогени CFL и флуоресцентни
50 / 80 1,3 10 - - - - - -
110 / 220 3,5 15 10 5
250 / 440 5 25 20 7
550 / 650 9 40 35 9
650 / 800 11 60 50 11
800 / 1500 15 75 70 18
1600 / 1800 18 100 100 20
2500 / 2600 25 150 150 30
2600 / 2800 30 200 200 40

Извор на табела: http://www.asifunciona.com/tablas/leds_equivalencias/leds_equivalencias.htm


Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   освалдо пераза dijo

  Многу добро објаснето. Ви благодарам