Јапонската енергија на ветерот поминува низ две шпански компании

SATH платформа за ветер во странство

Две шпански компании, Сајтек оф-шор технологии и универгија, Леооа, Бизкаја и Мадрид-Албасете, соодветно тукушто потпишаа договор за создавање СПА (Компанија за специјални намени) што се подразбира под компанија за специјални намени.

Предложената цел ќе биде развој на пловечки проекти со технологија SATH во Јапонија.Оваа технологија SATH, развиена од баскиската инженерска компанија Saitec, се заснова на притиснат бетонски лебдечки платформа што се состои од 2 цилиндрични и хоризонтални трупови, исто така, има конусни краеви и поврзани заедно преку структури на шипки во делови.

Запознајте ги шпанските компании

Универгиј Интернешнл се дефинира како:

„Шпанско-јапонска компанија специјализирана за развој на проекти за обновлива енергија што има долгогодишно знаење (знаење и знаење) од повеќе од 20 години во развој на проекти за производство на обновлива енергија и со портфолио на проекти во развој поголеми од 3,1 гигавати (3.100 мегавати, MW)".

Префрлани технологии на Саитек:

Тоа е спин-оф на инженерството на Саитек, создадено околу Пловечка технологија SATH, чија интелектуална сопственост тој целосно ја контролира. Основана во 2016 година, оваа баскиска компанија од почетокот се обложи на лебдечки решенија како начин да се надминат бариерите поврзани со длабочината на водата.

Придонес

Универгија, веќе присутна во 12 различни земји, придонесува за неодамнешната компанија (СПА) со придонесот на своето „ноу-хау“ за развој на проекти за надворешни погони на јапонската територија, каде што е постигната доминантна позиција во последните 5 години.

Покрај тоа, тие развиваат проекти за морски ветрови со вкупна моќност од 800 MW.

Исто така, Сајтек офшор придонесува за СПА (Компанија за специјални намени) со „know-how“ техничар да ги обезбеди потребните основни инженеринг за производство на дизајни за развој на идни проекти во странство како што се: изградба на проектот, избор на опрема и имплементација на технолошкото решение SATH.

Игнасио Бланко, извршен претседател на Универгиј Интернационал, посочува:

„Овој договор што ги обединува Саитек и Универзиј има висока стратешка вредност за развој на проекти за оф-шор фабрики, како заради искуството на обете компании во овој сектор на економијата, така и заради лебдечката технологија STAH“.

Од своја страна, претседателот на групацијата Саитек, Алберто Галдос Тобалина, посочи дека:

„Овој договор вклучува синдикат на две компании со силно меѓународно присуство кои обезбедуваат долгогодишно искуство во технологии со напредни решенија во оф-шор проекти како што е STAH”.

Доколку сакате, можете да го погледнете интервјуто Луис Гонзалез Пинто од Саитек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.